Vŕšky 2387, 013 06 Terchová, Slovenská republika, +421 917 429 956

Flóra Malej Fatry

Project Info

Malá Fatra patrí svojou krásou, zachovalou a pestrou prírodou k najcennejším územiam na Slovensku. Nachádza sa tu 14 národných prírodných rezervácií, ktoré ponúkajú návštevníkovi pri prechádzkach neopakovateľné zážitky, či už pohľadom na pestro kvitnúce spoločenstvá rastlín alebo pri pozorovaní zvierat, ktoré tu stále môže stretnúť vo voľnej prírode.

Doteraz bolo v Národnom parku zistených až 1140 druhov vyšších rastlín. Vysokohorské lúky, ktoré ponúkajú pestrý pohľad už od jari, tu nájdeme na každom kroku. Ako prvé sa objavujú prvosienky, snežienky a strapaté fialové zvončeky. Na skalách v Tiesňavách, na Rozsutci a na Suchom si našiel svoj domov chránený druh ponikleca. Na jar kvitne žiarivo červenofialový vstavač, v lete tu natrafíme aj na také rastliny, ako sú gladioly a ľalie.

Skutočnou zaujímavosťou, ktorú Malá Fatra návštevníkovi ponúka, sú mäsožravé rastliny: rosička okrúhlolistá a tučnica obyčajná, vyskytujúce sa na rašeliniskách. Rastlinky si svoje živiny, ktoré im chudobné rašeliniská nemôžu poskytnúť, dopĺňajú chytaním drobného hmyzu a pavúkov, v čom im pomáhajú početné žliazky na listoch, vylučujúce drobné kvapky lepkavej tekutiny , obsahujúcej tráviace enzými.

Veľkou pýchou Malej Fatry sú orchidey, ktoré sa počas svojho vývoja prispôsobili aj nehostinným prírodným podmienkam. V širšej oblasti Národného parku Malá Fatra je potvrdený výskyt až 38 druhov a poddruhov orchidei. Či už ich obdivujeme v predhorí alebo v lese, pohľad na rozkvitnutú lúku plnú orchidei je skutočne nádherný.